اتحادیه اروپا ترکیه را تهدید کرد


اتحادیه اروپا ترکیه را تهدید کرد

پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۰
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد برقراری دوباره مجازات اعدام در ترکیه، علنا باعث پایان یافتن فرآیند تلاش های این کشور برای پیوستن به اتحادیه اروپا خواهد شد.
کد مطلب : 38029
حرف نو، یونکر با اعلام این مطلب افزود با وجود این، اتحادیه اروپا باید به مذاکرات پیوستن ترکیه به این اتحادیه ادامه دهد.
ترکیه در سال 2004 و در راستای تلاش های خود به منظور عضویت در اتحادیه اروپا، مجازات اعدام را لغو کرد. این در حالی است که رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده است در صورتی که پارلمان این کشور پیشنهاد برقراری دوباره مجازات اعدام را مطرح کند، یا در صورتی که مردم این کشور در همه پرسی به برقراری دوباره این مجازات رای دهند، وی نیز با این موضوع موافقت خواهد کرد. 

­به گزارش خبرگزاری رویترز از برلین، یونکر در مناظره ای با دانشجویان در برلین که موضوع آن آینده اروپا بود، گفت: "من بر این باور هستم که مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا نباید متوقف شود."

وی در ادامه گفت مقامات اروپایی باید همچنان تلاش کنند ترکیه را قانع کنند که انجام اصلاحات و حرکت به سمت اروپا به نفع این کشور بوده است، و نه روی گرداندن از اروپا و ارزشهای آن.

یونکر افزود: "اینکه آیا ترکیه در آینده یک کشور عضو اتحادیه اروپا خواهد شد یا نه، از این موضوع اطلاعی ندارم."
وی در ادامه گفت اخیرا در گفتگویی طولانی با اردوغان، این موضوع را به وضوح اعلام کرده است که برقراری دوباره مجازات اعدام در ترکیه، خط قرمزی در گفتگوهای این کشور برای پیوستن به اتحادیه اروپا خواهد بود.

رئیس کمیسیون اروپا افزود: "من به وی (اردوغان) گفتم در صورتی که مجازات اعدام را دوباره برقرار کنید، پایان (گفتگوها) رقم خواهد خورد."

تنش میان ترکیه و اتحادیه اروپا در خصوص مسائل حقوقی و امنیتی به شدت بالا رفته است. این در حالی است که اتحادیه اروپا به کمکهای آنکارا در خصوص مسائل مربوط به هجوم آوارگان و همچنین درگیری های سوریه وابسته است.
Share/Save/Bookmark