31 اردیبهشت؛ روز ملی اهدای عضو، اهدای زندگی


31 اردیبهشت؛ روز ملی اهدای عضو، اهدای زندگی

يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۱
دین مبین اسلام، اهمیت فوق العاده ای برای نجات جان انسان ها قائل است؛ چنانچه در قرآن کریم، سوره مبارکه مائده آیه ٣٢ به تصریح اشاره شده است: "هرگاه کسی باعث بقای نفسی شود مانند آن ست که باعث نجات جان تمام انسان ها شده است".
کد مطلب : 37578

در سال 1616 میلادی، ویلیام هاروی جریان خون را کشف کرد. سال ها طول کشید تا در سال 1900 میلادی، کارل لنداشتایز گروه های خونی را شناسایی کرد. (که برای آن جایزه نوبل گرفت) 37 سال پس از آن، نخستین بانک خون جهان در شیکاگو، در امریکا تأسیس شد. سازمان انتقال خون ایران نیز به طور رسمی، در مرداد سال 1353 و با هدف سامان دادن به وضع آشفته خون رسانی و ترویج فرهنگ اهدا و تهیه و توزیع خون و فرآورده های خونی سالم برای بیماران نیازمند، تأسیس شد. از آن پس، سالروز تأسیس این سازمان، «روز اهدای خون» نام گرفت.

امروزه با وجود پیشرفت های چشمگیر در زمینه علم پزشکی، هنوز هیچ گونه جایگزین مصنوعی برای خون ساخته نشده است و فقط خونی که انسان های نیکوکار اهدا می کنند، می تواند جان انسان های دیگر را از مرگ نجات دهد.

نبود جایگزین مناسب برای خون، محدود بودن مدت زمان نگهداری خون و فرآورده های خونی و نیاز همیشگی به خون و فرآورده های آن سبب شده است اهدای خون، اهمیت و جایگاهی ویژه بیابد.

(


 

چه کسانی می توانند خون اهدا کنند؟

کسانی می توانند خون بدهند که:

17 تا 65 سال داشته باشند.

حداقل وزن آنها 50 کیلوگرم باشد.

تعداد نبض آنها میان 50 تا 100 ضربه در دقیقه باشد.

فشار خون آنها بین 90 تا 180 میلی متر جیوه باشد.

حداقل هموگلوبین خون آنها 5/12 گرم درد سی لیتر باشد.

حداقل فاصله زمانی میان هر اهدا، هشت هفته کامل باشد.

درجه حرارت بدن آنها بیشتر از 5/37 درجه سانتی گراد نباشد.

مزایای اهدای خون

اهدای خون افزون بر اجر دنیوی و اخروی، مزایایی دارد که عبارتند از:

1. نجات جان انسان ها؛

2. مورد معاینات پزشکی قرار گرفتن؛

3. کاهش بیماری های قلبی، عروقی و سکته قلبی، مغزی؛

4. کاهش اضطراب و ایجاد احساس پویایی و تعهد فردی؛

5. فعال شدن مراکز خون ساز بدن؛

6. تعیین گروه بندی RH و ABo خون؛

7. انجام آزمایش های ایمنی از نظر بیماری های ایدز، هپاتیت B و C و سیفلیس.

مصرف کنندگان اصلی خون و فرآورده های آن در ایران، عبارتند از: بیماران تالاسمی؛ بیماران مبتلا به انواع هموفیلی؛ بیماران دیالیزی؛ بیماران نیازمند به جراحی های بزرگ (قلب، کلیه، مغز استخوان، ریه)؛ نوزادان مبتلا به زردی ناشی از ناسازگاری خون مادر و جنین؛ پیوند اعضا؛ سوختگی های شدید؛ کم خونی های مزمن و انواع سرطان ها به ویژه در مرحله شیمی درمانی.


اهداکنندگان خون

اهداکنندگان خون به سه دسته کلی تقسیم می شوند:

1. اهداکنندگان پولی: این افراد در ازای دریافت پول یا کالای قابل تبدیل به پول، خون اهدا می کنند. از آنجا که ممکن است این افراد برای دریافت پول به پرسش های مربوط به رفتارها و سلامت خود پاسخ درست ندهند، سلامت خود و بیمار گیرنده خون را به خطر می اندازند. بنابراین، نمی توانند به عنوان منابع تأمین خون سالم معرفی شوند. ازاین رو، این شیوه اهدای خون در بیشتر نقاط دنیا منسوخ شده است.

2. اهداکنندگان جایگزین (فامیلی): این افراد فقط زمانی که خون آنها مورد نیاز یکی از اعضای خانواده یا آشنایان باشد، خون اهدا می کنند. خون اهداکنندگان جایگزین (فامیلی) سالم تر از اهداکنندگان پولی است. با این حال، گاه ممکن است آنها نیز به دلیل زیر فشار بودن از سوی اعضای خانواده یا نگرانی برای بیمار خود، به پرسش ها پاسخ درستی ندهند و سبب انتقال آلودگی به فرد گیرنده خون شوند. همچنین، بستگان بیمار ممکن است افرادی را با پرداخت پول به اهدای خون تشویق کنند. به این ترتیب، اهدای خون جایگزین می تواند دربرگیرنده سیستمی پنهانی از اهدای خون پولی باشد.

3. اهداکنندگان داوطلب: انگیزه اصلی این افراد در بخشیدن خون خود، کمک به دیگرن است. ثابت شده که اهدای خون داوطلبانه، مناسب ترین روش تأمین خون سالم است. اهداکنندگان این گروه بر اساس سابقه اهدای قبلی به سه زیرگروه تقسیم می شوند:

الف) اهداکنندگان بار اول: به کسانی گفته می شود که سابقه قبلی اهدای خون ندارند و این نخستین باری است که خون می دهند.

ب) اهداکنندگان با سابقه: کسانی که سابقه اهدای خون دارند، ولی از آخرین باری که خون داده اند، بیش از یک سال می گذرد یا به عبارتی در یک سال، کمتر از دو بار اهدای خون داشته اند.

ج) اهداکنندگان مستمر: افرادی در این گروه جای دارند که در طول یک سال، حداقل دو بار خون اهدا کرده اند. ثابت شده است این گروه سالم ترین و قابل اعتمادترین گروه داوطلبان را تشکیل می دهند. اهداکنندگان مستمر، حس مسئولیت بیشتری نسبت به جامعه و نیازمندان به خون دارند. آگاهی آنها از اهمیت اهدای خون و پیش گیری از عفونت های منتقل شونده بیشتر است و سالم ترین گروه اهداکنندگان خون هستند.


مراحل اهدای خون

آیا تا به حال به پایگاه انتقال خون رفته اید؟ پایگاه انتقال خون، مکانیه که افراد برای هدیه کردن خون به اونجا می رن. خون های گرفته شده، در این پایگاه آماده می شه، در شرایط خاصی نگه داری می شه و بعد اونها رو برای استفاده بیماران به مراکز درمانی ارسال می کنند.

وقتی به پایگاه انتقال خون مراجعه می کنید، اولین چیزی که توجه شما رو جلب می کنه، تابلوها و پوسترهای متعدد و رنگارنگیه که به در و دیوار پایگاه نصب شده تا چند و چون کار دستتون بیاد. وقتی به واحد پذیرش می رید، بروشورهایی به شما می دن و از شما می خوان اونهارو مطالعه کنید تا اطلاعاتی درباره شرایط اهدای خون و موارد معافیت دستتون بیاد. اگه یکی از شرایط معافیت اهدای خون رو داشتید، بهتره از همون جا برگردید و از دادن خون منصرف بشید. البته شما می تونید از پزشک اهدای خون، راهنمایی بخوایید.

اگه واجد شرایط بودید، اول مشخصات شما پرسیده و ثبت می شه و بعد نوبت مصاحبه و معاینه پزشک است. در این مرحله، پزشک پرسش هایی رو درباره سوابق پزشکی، وضعیت فعلی و رفتارهای شخصی شما می پرسه و با یه معاینه کوتاه، کارش رو به پایان می رسونه. برای اندازه گیری میزان هموگلوبین، کافیه یه قطره خون از نوک انگشت شما بگیرن.

می خوام خون بدم

این مرحله از جریان اهدای خون، از نظر حفظ سلامت شما و گیرنده خون ارزش بسیاری داره و باید به پرسش های پزشک با دقت و صداقت پاسخ بدید.

تا حالا عبارت «خود حذفی محرمانه» به گوشتون خورده؟ این مرحله برای اونه که اگه کسی به پرسش ها به هر دلیلی پاسخ اشتباه داده، در این مرحله با فکر کردن به عاقبت کاری که انجام می ده، تصمیم درست بگیره.

اگه شرایط لازم رو داشتید، به اتاق خون گیری راهنمایی تون می کنن. سپس به راحت ترین شکل روی تخت دراز می کشید و خون گیری شروع می شه. در مدت 5 تا 10 دقیقه، 350 یا 450 میلی لیتر از شما خون دریافت می شه. پس از دادن خون، 15 دقیقه روی تخت استراحت می کنید. توصیه می کنیم پس از خون دادن، نوشیدنی و خوراکی مقوی بخورید تا ضعف نکنید و از خون دادن پشیمون نشید. همچنین، تا 4 ساعت به پوششی که خون گیر روی بازوی شما قرار داده، دست نزنید و با اون دست بار سنگین بلند نکنید. روزی که خون دادید، از انجام دادن کارهای سنگین و فعالیت های ورزشی طولانی نیز خودداری کنید.

حداقل تا یک ساعت پس از اهدای خون، دخانیات مصرف نکنید.

اگر پس از اهدای خون سرتون گیج رفت یا احساس ضعف کردید، سریع روی زمین دراز بکشید و پاهاتون رو بالا نگه دارید.

گاه ممکنه جای سوزن خون گیری کبود بشه و تا یکی ـ دو روز اثرش بمونه، ولی جای هیچ نگرانی نیست و این کبودی طبیعیه. حالا وقتشه خوراکی های مغزی و غنی از آهن بخورید. گوشت قرمز، مرغ و ماهی و حبوبات مواد مناسب و خوبی هستند.

خوب زیاد صحبت کردیم، شما رو به خدا می سپاریم و ما هم می ریم خون اهدا کنیم.

موارد معافیت از اهدای خون

اگه داوطلبی یکی از شرایط اهدای خون رو نداشته باشه، به اصطلاح از این کار معاف می شه. این معافیت می تونه موقت یا دائمی باشه.

سرماخوردگی و آنفلونزا، جراحی های دهان و دندان و مصرف برخی داروها مثل آنتی بیوتیک ها، آسپرین، ایندرال و دریافت واکسن از موارد معافیت موقته.

کسانی که فشار خون بالا یا پایین دارن، خانم های باردار و شیرده و اون هایی که سقط جنین داشتن هم نمی تونن تا مدتی خون بدن.

رفتارهای پرخطر، خال کوبی، طب سوزنی و سوراخ کردن گوش هم از موارد معافیت موقته که با گذشت زمان برطرف می شه و شخص باز می تونه خون اهدا کنه.

کسانی که بیماری هایی چون بیماری های قلبی و عروقی، بیماری های ریوی شدید مثل آسم، سکته مغزی و دیابت قندی و؟ ؟؟ به انسولین مبتلا هستند، هیچ گاه نباید خون بدهند. باید سابقه ابتلا به بیماری های عفونی مانند هپاتیت B و C و ایدز رو هم به آنچه گفتیم، بیفزاییم. تا یادمون نرفته، بگیم که اون هایی که مواد مخدر مصرف می کنن هم نباید خون بدن.

وظایف سازمان انتقال خون ایران

سازمان انتقال خون باید با بیمارستان ها همکاری کنه تا مشکلات انتقال خون به حداقل برسه. باید در مراقبت از بیماران بکوشه و با راهکارهایی، نیروی مردمی رو به اهدای خون بدون چشم داشت مادی تشویق کنه. گسترش شبکه پایگاه های انتقال خون هم از وظایف این سازمان به شمار می ره. سازمان انتقال خون باید کارمندانش رو در همه زمینه های خدماتی آموزش بده تا بتونن درباره بیان مزایای اهدای خون، نیاز به اهدای خون و تدوین خط مشی های آموزشی و پژوهشی فعالیت کنند.

درمانگاه مشاوره هپاتیت

درمانگاه مشاوره هپاتیت، در سال 1373 فعالیت خودش رو آغاز کرده و مبتلایان به هپاتیت B و C رو شناسایی می کنه و به او نها آموزش های لازم رو می ده. فعالیت های دیگر درمانگاه مشاوره هپاتیت، آموزش بهداشت به بیماران تالاسمی و هموفیلیه. خدمات مشاوره قبل از ازدواج به افراد مبتلا به هپاتیت هم از دیگر کارهای درمانگاه مشاوره هپاتیت به شمار می ره.


درمانگاه تالاسمی

درمانگاه تالاسمی از سال 1374 آغاز به کار کرده و مبتلایان به تالاسمی ماژور، اینترمدیا، آلفا تالاسمی و سیکل تالاسمی از طیف مراجعه کنندگان به این مرکز هستند. گروه فوق تخصصی هماتولوژی، گوارش، قلب، غدد، روان پزشک، پزشک متخصص داخلی و پزشک عمومی در درمانگاه تالاسمی فعالیت می کنند.


زندگی دوباره

 

یه خبر؛ یه خبر خوب، شاید هم یه یادآوری برای شما؛ شمایی که اهل نیکی کردن به انسان هایی؛ شمایی که دلت می خواد شادی رو به چهره غم زده نیازمندان هدیه کنی. بی شک، می دونی، می تونی با ایثارت، جون بعضی از آدمایی رو که بر اثر تصادف و از دست دادن خون زیاد، ممکنه بمیرن، نجات بدی؟!

تو می تونی با ایثارت کمک کنی، بچه ای که به هموفیلی یا تالاسمی مبتلا ست و هر لحظه خودش و خانواده اش منتظر مرگش هستند، روزهای بیشتری با هدیه تو به زندگیش ادامه بده.

تو می تونی زندگی دوباره رو به بیماری که دچار سوختگی شدید شده یا بیماری که به پیوند عضو نیاز داره یا بیماری که سرطان داره و باید شیمی درمانی کنه، برگردونی.

تو می تونی با اهدای خونت، جون یه نوزاد، بچه، جوون، میان سال و بزرگ سال رو نجات بدی. فرقی نمی کنه باعث نجات زندگی کدوم یک از بنده های نیازمند خدا می شی، مهم اینه که با نهایت اخلاص، به کسایی که نمی شناسی، هدیه می دی و شادشون می کنی و این یکی از زیباترین ویژگی های انسانیه. رسول خدا صلی الله علیه و آله درباره شاد کردن نیازمندان فرموده است: «هر که مؤمنی را شاد کند، مرا شاد کرده و هر که مرا شاد کند، خدا را شاد کرده است».

کسی که دلی رو شاد می کنه، در حقیقت، عالمی رو شاد کرده است.

شاید با ایثار تک تک شما، یه پدر یا یه مادر، دوباره به زندگی برگرده و مثل گذشته، سایه ای رو سر بچه هاش باشه. شاید با ایثار شما، کودکی که سال هاست بیماره و از وقتی چشم باز کرده، فقط درد کشیده، بتونه روزهای بیشتری رو به زندگی لبخند بزنه. ای خوش آن شمعی که روشن می کند ویرانه ای!

راستی اگه بعضی از شماها نبودید، الان روی خیلی از قاب عکسا یه رمان مشکی، خبر از واقعه ای تأسف بار می داد. ما به شما و این کار خدا پسندانتون افتخار می کنیم.

فکر می کنم همه همراهان گرامی ما موضوع برنامه رو حدس زده باشن. این بار هم می خوایم درباره ایثار حرف بزنیم. ایثار، از زیباترین صفت هایی است که خداوند در وجود انسان ها قرار داده. همون طور که می دونید، امروز، نهم مرداد، روز اهدای خون است.

حضرت علی علیه السلام درباره ایثار به نیازمندان می فرماید: «آگاه باش که برترین مؤمنان کسانی هستند که خود، خاندان و مال خود را در راه خدا تقدیم می کنند.» اگه خوب به این کلام مولا دقت کنیم، درمی یابیم اهدای خون، نوعی ایثار از خود به شمار می ره. پس خوشا به حال کسانی که از برترین مؤمنان هستند. سعدی، استاد سخن، در بیتی به کسانی که به فکر هم نوعان خودشون هستند، این چنین گفته:

کوته نظران را نبود جز غم خویش

صاحب نظران را غم بیگانه و خویش

کسانی که به هم نوعانشون با احترام می نگرند، صاحب نظرانی هستند که در پی آسایش دیگرانند تا آسایش خویش و اگر زخمی از حوادث روزگار به هم نوعشان می رسه در درمان آن می کوشند نه بر نمک پاشیدن بیشتر به زخم ها.

(

می دونید اولین کسی که ایثار کرد و خونش رو به هم نوعش اهدا کرد، چه کسی بود؟

اواسط قرن هفدهم میلادی، شخصی به نام جین باپتیست دنیس، نخستین کسی بود که خونش رو اهدا کرد و باعث شد رمانی به نام اهدای خون نوشته بشه. از آن زمان اسم تک تک کسانی که خونشون رو هدیه می کنن، به این کتاب اضافه می شه.

نیکویی کن اگر تو را دسترس است

کاین عالم، یادگار بسیار کس است


سنایی


چرا باید خون اهدا کنیم؟

بهتره برای پاسخ دادن به این پرسش، از کلام زیبای خداوند استفاده کنیم. همه با هم قرآن رو باز می کنیم و با نام و یاد خدا، آیه 34 سوره مائده رو می خونیم: «آن که انسانی را زنده نگه دارد، مانند آن است که همه انسان ها را زنده نگه می دارد».

همون طور که در آغاز برنامه گفتیم، ما می تونیم با این هدیه سرخ، جون هم نوعانمون رو نجات بدیم. با توجه به اینکه شتاب در کار خیر، از جمله ویژگی های مؤمنان به شمار می ره، اهدای خون هم یکی از همین کارهای خیره که اجر معنوی و اخروی بسیار زیادی هم داره. پس بهتره که در این کار هم مثل کارهای خیر دیگه شتاب کنیم و رضایت خداوند رو به دست بیاریم.

از دلایل دیگه ای که می تونیم برای این کار خداپسندانه در نظر بگیریم، اینه که به فرموده حضرت علی علیه السلام «تندرستی، برترین نعمت است.» این نعمت از جانب خداوند بزرگ به انسان ها داده شده و برخی انسان ها نیز به دلایلی از این نعمت الهی به طور کامل برخوردار نیست. کسانی که از این نعمت برخوردارن، وظایفی هم در برابر آن دارن. حضرت علی علیه السلام وظیفه افراد سالم رو این گونه بیان می کند: «وقتی نعمتی به شما عطا شد، شکرگزار آن باشید.» پس بایسته است ما این نعمت خدادادی رو شکر کنیم و به پاس لطف بزرگی که خداوند به ما داشته، به فرموده رسول خدا صلی الله علیه و آله به نیازمندان «نیکی کنیم، همان گونه که خداوند به ما نیکی کرده است.» اهدای خون هم یکی از همین راه های نیکی کردن به نیازمندانِ.

بهتره بگیم کسایی که سالم و تندرستن، وظیفه دارن خونشون رو به نیازمندان اهدا کنن چون ممکنه خدایی ناکرده، روزی خودشون هم نیازمند ایثار دیگرون بشن.

دائم گُل این بستان، شاداب نمی ماند

دریاب ضعیفان را در وقت توانایی

حافظ

و دیگر اینکه انسان، تنها تولیدکننده و مصرف کننده خونه و ماده دیگه ای وجود نداره که بتونه جایگزین خون بشه. «دوای تو در تو و درد تو نیز در توست و در تو جهان بزرگ تری پیچیده شده است».

به طور متوسط از هر سه نفر انسان، یک نفر در طول زندگی، به خون نیاز پیدا می کنه. «دو تا در رو برا این پهلوی هم می ذارن که به درد هم برسن».

اگه خوب دقت کنیم، می بینیم ما انسان ها یه وسیله ایم؛ وسیله ای که خداوند ما رو برا کمک کردن به یکدیگر آفریده.

بنی آدم اعضای یکدیگرند

که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار

دگر عضوها را نماند قرار

تو کز محنت دیگران بی غمی

نشاید که نامت نهند آدمی


خون چیست؟

راستی می دونید تعریف علم پزشکی از خون، این مایع حیات چیه؟ در علوم پزشکی، خون این گونه تعریف می شه: «خون یه بافته که تغذیه و تنفس سلول های بدن رو بر عهده داره. قلب با عمل تلمبه ای خودش، این بافت مایع رو تو رگ ها به جریان میندازه. خون مواد غذایی و اکسیژن رو به تمام سلول های بدن می رسونه و مواد زاید اون ها رو برای دفع شدن، به کلیه ها، کبد و شش ها می بره. در حقیقت، خون به عنوان اکسیر حیات برای هر انسانی مطرح می شه و کمبود میزان هموگلوبین، عوارضی مانند کسل بودن، بی رغبتی در شرکت در فعالیت های اجتماعی، احساس بی حسی در برخی اندام ها، احساس خشکی مو و ریزش مو را دربرداره».

 


فواید معنوی اهدای خون

این اقدام انسان دوستانه شما آرامش معنوی و احساس مفید بودن رو برای شما به ارمغان می آره. وقتی حس می کنید با ایثار شما، جون بسیاری از انسان ها نجات پیدا می کنه، شور و شعف خاصی به شما دست می ده و روحیه فداکاری و ایثار و از خودگذشتگی بیش از پیش در شما تقویت می شه.

از نظر پزشکی، وقتی انسان خون اهدا می کند، دستگاه های خون ساز بدن، خون جدید و تازه ای رو تو بدن تولید می کنن و این خون تازه و جوون، منابع انرژی رو با سرعت به ارگان های گوناگون بدن مثل عضله، قلب، کبد، کلیه و دیگر اندام ها می رسونه به همین دلیل، انسان پس از اهدای خون، احساس شور و شادی می کنه.

 


فواید علمی اهدای خون

بیشتر ما تصور می کنیم اهدای خون، فقط به سود نیازمندهاس و با این کار ما فقط می تونیم زندگی رو به دیگرون هدیه کنیم، در صورتی که اهدای خون، نقشی مهم در سلامت فرد اهداکننده داره، از جمله اینکه:

زمانی که شما برای اهدای خون به سازمان خون مراجعه می کنید، میزان فشار خونتون، ضربان قلبتون، گلبول های قرمز خونتون، دمای بدنتون بررسی می شه و در صورتی که از سلامت کامل برخوردار باشید، اجازه اهدای خون به شما داده می شه. همین آزمایش های ساده باعث می شه بسیاری از بیماری های شما مثل فشار خون بالا، ناراحتی های قلبی و مشکلات خونی در همون مراحل اولیه، شناسایی و پیشگیری بشن.

همچنین، پژوهشگران در تحقیقاتی به این نتیجه رسیده ان که افرادی که به طور مرتب و منظم خون اهدا می کنن، میزان آهن خونشون متعادل می شه؛ چون با هر بار خون دادن، آهن خون به حد طبیعی می رسه و غلظت خون رو کاهش می ده. این افراد تقریباً حدود سی درصد نسبت به افراد هم سن و سال خودشون، کمتر دچار بیماری قلبی ـ عروقی به ویژه سکته قلبی می شن.

اهدای خون؛ شکوفایی احساسی زیبا

تا حالا خون اهدا کردین؟ اگه نکردین، کافیه یه بار این کار رو انجام بدین؛ چون اون حس انسان دوستی و مهربونی که تو وجودتون هست، شکوفا می شه و برای این ایثار زیبا، به خودتون افتخار می کنین و هرگاه خاطره روز اهدا خونتون یادتون می افته، خود به خود تشویق می شین که برین و دوباره خون بدین تا دوباره سرشار از اون احساس بشین. اون وقت می شین اهدا کننده مستعد.

به چه کسی اهدا کننده مستعد گفته می شود؟ اهداکنندگان مستعد، سالم ترین و قابل اعتمادترین گروه اهدا کنندگان هستن که می تونن حداقل دو بار در سال خون اهدا کنن.

(

اهدای خون؛ معادله ای مقدس

اهدای خون مثل یه معادله مقدس می مونه؛ یه معادله چند مجهولی، معلومش اهداکنندگانن و مجهولش آدمایی هستن که با استفاده از خون اهدا کنندگان، زنده می مونن.

این معادله این طوری تعریف می شه: مقداری از وقت شما به اضافه خون شما، مساوی نجات هم نوعان شما.

اهدای خون؛ یعنی شاد کردن

فقط با اهدای یه واحد از خونتون، می تونین جون بسیاری از هم وطناتون رو نجات بدین، به تمام نیازمندا فکر کنین! امروز یا هر روز دیگه، افراد نیازمند بسیاری منتظرند تا شما به سازمان انتقال خون مراجعه کنین و زندگیتون رو باهاشون تقسیم کنین. خدا مهربونه و تو وجود همه آدما مهربونی رو آفریده. بیاید با مهربونیامون دلا رو شاد کنیم.

تا توانی رفع غم از خاطر غمناک کن

در جهان گریاندن آسان است، اشکی پاک کن

ایثار از والاترین ارزش های انسانی است و خداوند، در رگ های همه ما سهمی رو برای ایثار کردن قرار داده. شایسته است کسانی که می تونن و مشکلی ندارن، از این سهم خدادادی برای کمک به نیازمندان استفاده کنن.

شمع شو، شمع که خود را سوزی

تا بدان، بزم کسان افروزی

جامی

آفرین بر شما؛ شما اهداکنندگانی که بدون هیچ چشم داشتی، ذره ای از وجودتون رو با نیازمندان تقسیم می کنین.

 

جایی برای حضور شما هم هست

خدا رو شکر که هیچ وقت طعم بیماری رو نچشیدین و همیشه سالم بودین. انگار این خونی که تو وجود شماست، نشانه امید به زندگیه، ولی خدا نکنه، کسی امیدش رو به زندگی از دست بده!

اندوه دل سوخته، دل سوخته داند

به شمایی که تا حالا این کار نیک رو انجام ندادی، پیشنهاد می کنم یه کم فاصله ات رو با بیمارا کم کنی. خودت رو بذار جای کسانی که امیدشون به زندگی کم رنگ شده، چه احساسی داری؟ غم انگیزه، درسته؟

پس بیایید بیماران نیازمند رو با ایثارمون یاری کنیم، بیاید همسفرشون بشیم تا به مقصد تندرستی برسن. بیایید طعم شیرین اهدای حیات رو بچشیم، بیایید دل ها رو شاد کنیم.

تن چو خواهد گذاشت هرچه که داشت

نیکبخت آن که تخم نیکی کاشت

امیرخسرو دهلوی

ای کاش روزی، صدقه دادن خون، مثل صدقه دادن پول، لباس و غذا مرسوم بشه و همه با قصد قربت این کار خیر و خداپسندانه رو انجام بدن. امروز هم مثل روزهای دیگه می گذره و تموم می شه، اما این شما هستید که این روز رو همیشه زنده نگه می دارید. اصلاً هر روزی که شما خون می دید، روز اهدای خونه.

می خوایم آخر برنامه یه شعار بدیم: ما تصمیم می گیریم با یاری خدا، همیشه خونمون رو اهدا کنیم. ما می خوایم اهداکننده مستعد باشیم.

اهداکنندگان قطرات زندگی بخش! روز ایثار و فداکاریتان مبارک!

کتابستان

ابوالقاسمی، حسن، دکتر حسین تیموری و دکتر احمد قره باغیان، عوارض انتقال خون، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1386.

ابوالقاسمی، حسن، مجتبی اشرفی و رحمان علیزادیان، بیماری های خون ریزی دهنده، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1386.

احمدی، جهانگیر، نازلی عمادی، علیرضا رستمیان و دیگران، پلاسما فرزیس، اصول، روش ها و کاربرد بالینی، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1387.

ادیبی مطلق، بهزاد، فرزانه توسلی، لطیف حمیدپور زارع و دیگران، راهنمای ایمنی زیستی آزمایشگاه، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران.

اسدی فر، بهنام و بشیر حاجی بیگی، کاربرد بالینی خون و فراورده های آن، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران.

امینی کافی آباد، صدیقه، روش های آزمایشگاهی در تشخیص هپاتیت های ویروسی، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1384.

پورمختار، مژگان، محمدرضا دیهیم، محمدعلی جلیلی و دیگران، بیوشیمی گلبول قرمز، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1386.

تیموری، حسین، خدیر مرسده، مریم خیری، دکتر مریم رهبری و دیگران، درسنامه سازمان جهانی بهداشت در ارتباط با خون و فراورده های خونی سالم، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1385.

جوادزاده، هایده، دکتر شکوفه صوابیه، مهدی عطار و دیگران، زنجیره سرد خون، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1386.

داودی، فرنوش، ماندانا صادقی و مانا مهران، درمان سلولی، افقی جدید در طب انتقال خون، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1384.

داودی، فرنوش، مرجان مکی پور و مهتاب مقصودلو، سلامتی خون و پالایش آن، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1384.

رضوان، حوری، ویروس ها و انتقال خون ـ روش های نوین کاهش خطر، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1383.

رهبری، مریم، پژوهشنامه مرکز تحقیقات انتقال خون، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1384.

رهگذر، سهیلا و علی اکبر پور فتح الله، آموزش، جذب، انتخاب و حفظ اهداکنندگان خون، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1383.

شایگان، مژگان و احمد قره باغیان، تعدیل ایمنی مرتبط با انتقال خون، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1385.

طب انتقال خون (هیلید)، گروه مترجمان سازمان انتقال خون ایران، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1387.

عبدی، جهانگیر و دکتر سهیلا ناسی زاده، راهنمای اساسی گروه های خونی، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1388.

عبدی، جهانگیر و دکتر سهیلا ناسی زاده، گروه های خونی انسانی (2 جلد)، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1386.

قره باغیان، احمد و دکتر نسرین وفایی، پژوهشنامه، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1385.

موسوی حسینی، کامران، پالایش و خالص سازی فراورده های دارویی مشتق از پلاسمای انسانی، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1385.

میررضایی، سید علی، خدمات انتقال خون متمرکز ـ الگوها و فرایندها، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1385.

هوشنگی، مهران و سیما ذوالفقاری انارکی، اصول و روش صحیح خون گیری در اهداکنندگان خون، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1386.

یاری، فاطمه، مباحث نظری و آزمایشگاهی در ایمونوشیمی، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1387.

یاوری، محمدطاهر، دکتر ناهید مرآت و مهدی عطار، تحولی نوین در جذب اهداکنندگان داوطلب، مرکز تحقیقات سازمان انتقال خون ایران، 1384.

Share/Save/Bookmark