بازارگردی به سبک مترو


بازارگردی به سبک مترو

شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۷
این پدیده نو ظهور که کمی بعد از راه اندازی خطوط زیرزمینی مترو به وجود آمد باعث پیدایش شاغلان بی کار شده است .افرادی که به نوعی شاغل محسوب می شوند ولی هیچ گونه حق بیمه و سابقه کاری ندارند.اگر کسی فقط یک بار با مترو سفر کرده باشد به خوبی با این پدیده نوظهور آشنا خواهد شد .فروشندگان مترو غالباً اجناس ارزان قیمت چینی را برای فروش عرضه می کنند.
کد مطلب : 37820

گروه اجتماعی حرف نو-ماندانا حسن

این پدیده نو ظهور که کمی بعد از راه اندازی خطوط زیرزمینی مترو به وجود آمد باعث پیدایش شاغلان بی کار شده است. افرادی که به نوعی شاغل محسوب می شوند ولی هیچ گونه حق بیمه و سابقه کاری ندارند.
Image result for ‫دست فروشی مترو‬‎

اگر کسی فقط یک بار با مترو سفر کرده باشد به خوبی با این پدیده نوظهور آشنا خواهد شد.
فروشندگان مترو غالباً اجناس ارزان قیمت چینی را برای فروش عرضه می کنند. روسری،لوازم منزل ،لوازم آرایشی و لوازم صوتی جز مواردی هستند که بیشتر به چشم می آید البته ناگفته نماند که گاهی اجناس جدید و عجیب هم پیدا می شود.
قبل ترها فروشندگان فقط شامل قشر بانوان بود ؛اما با تبلیغات کاذب و به ظاهر مثبت مثل نپرداختن کرایه مغازه و هزینه کرایه بار و فرار از مالیات از سوی فروشندگان ،فروشندگی به این سبک مورد استقبال قرار گرفت؛به طوری که آقایان هم پتو و عینک شنا به دست به سمت مترو روانه شدند تا در موج کاذب به وجود آمده سهمی برای خود قایل شوند و با هجوم به سمت واگن بانوان به فروش اجناس خود مشغول شوند ؛چرا که بانوان نسبت به خرید این گونه اجناس راغب ترند.
به تدریج با افزایش خطوط مترو تنوع گروه های سنی و ملی به وجود آمد.
اگر بخواهیم فروشندگان مترو را دسته بندی کنیم به سه دسته تقسیم می شوند.
الف) دسته اول که شامل خانم ها و آقایان بزرگسال می شود.تعدادی از همین خانم ها سرپرست خانوار هستند و به گفته بعضی از آنها شغل متوسط و تا حدودی مناسب است.آقایان این گروه که بیشتر آنها به علت کمبود کار در شهرستان خودشان به پایتخت پناهنده شدند و اغلب پسران جوانی را می بینم که با دست فروشی ایام خود را می گذراند و کاری به فردای ایران ندارد.
ب) اتباع خارجی که ساکن ایران هستند یا یه تازگی از کشور همسایه(افغانستان)آمده اند؛شاید یکی از دلایل انتخاب فروشندگی در مترو توسط این گروه دسترسی سریع و راحت به مردم باشد زیرا داشتن شغل مناسب برای این قشر که جایگاه اجتماعی خوبی ندارند مشکل است.
پ) کودکان از جمله گروه جدیدی هستند که به این کار روی آوردند و بهتر این که بگوییم به زور وادارشان کرده اند.در این گروه کودکان افغان بیش تر به چشم می خورند.امروز با دیدن پسر بچه ای که به تازگی از افغانستان آمده بود این سوال برایم ایجاد شد :آیا این کودک نیازمند تحصیل نیست؟چگونه مسئولان چشم خود را به روی این حوادث بسته اند؟؟
آیا چشم پوشی راحت ترین کار است؟شاید توقیف و از بین بردن سرمایه فروشندگان تنها کاری است که می توانند انجام دهند؟؟


Image result for ‫دست فروشی مترو‬‎
به دوش کشیدن و حمل بسته های سنگین اجناس در آینده برای خانم ها مشکل و دردسر آفرین است.وقتی پای درد و دل شان می نشینی متوجه می شوی چاره ای جز این کار ندارند و مجبورند سنگینی بارها را برای تامین معاش خود تحمل کنند تا بتوانند اجناس خود را بفروشند
ای کاش نهاد یا ارگانی بود که برای آنها کاری می کرد.تاسیس غرفه با اجاره حداقلی از جمله کارهای مثیت است که می شود انجام داد.
البته اجاره باید به گونه ای باشد که تمام پول فروش اجناس صرف اجاره غرفه نکنند و برای ایشان درآمد زا باشد؛نکته ای که نباید فراموش شود این است که افراد بسیاری از این امر فرار می کنند چون دسترسی به مسافرها از طریق سفر با مترو راحت تر است.
شاید تعداد کمی از شهروندان برای تفریح و سرگرمی تمایل به خرید اجناس از دست فروشان مترو را داشته باشند.
اما قطعا مسافران علی الخصوص کارمندانی که از شرکت های مختلف به سمت مترو روانه می شوند و ساعات شلوغی مترو را ایجاد می کنند صبر و تحمل خود را از دست داده و شروع به گلایه می کنند.چرا که معرفی اجناس فروشندگان با سر و صدای بسیاری همراه است و اغلب اوقات بین فروشندگان درگیری لفظی مشاهده می شود که نه تنها برای عموم آزار دهنده است بلکه نوعی زیر پاگذاشتن شئونات اخلاق و رعایت نکردن حقوق شهروندی یکدیگر است.توریست های خارجی  که برای تهران گردی مترو را انتخاب می کنندبا تعجب به فروشنده ها نگاه می کنند؛غفلت از این قضایا با خسارات جبران ناپذیری اعم از فرهنگی و اجتماعی به جای می گذارد.پس تا کار از کار نگذشته تدبیری بیاندیشیم.

 

Share/Save/Bookmark